Založ si blog

Rezignoval Matovič na morálku aj na demokratický systém tejto krajiny?

Igor Matovič práve predstavil na svojej tlačovej konferencii zmenu prístupu jeho politickej strany. Bol presvedčený, že celé Slovensko onemie. To sa ale kruto mýli, pretože teraz už nemôže mlčať žiadny naozaj slušný občan Slovenska a musí mu vystaviť nekompromisné vysvedčenie.

Matovič je vôbec celkom tragikomická postavička slovenskej politiky. Excesov na politickej scéne sme si od nikoho neužili toľko ako od neho. Od transparentov a šarvátok na pôde parlamentu, cez účtovníctva na povale až po zázračné celoročné nepretržité krúženie firemného vozidla po krajine aj s jeho matkou. Samozrejme, malej časti obyvateľov Slovenska jeho žoviálne trdlovanie v poslaneckej lavici aj mimo nej imponuje. Vidno, že od svojho politika priveľa neočakávajú.Chcú sa len baviť, poťažmo hejtovať.

Musíme si však uvedomiť, čo Igor Matovič v skutočnosti do našej politiky priniesol a môžeme povedať, dnes už so všetkou vážnosťou, že Matovič preráža tabu. Žiaľ, najmä to morálne. Igor Matovič prišiel do slovenskej politiky s koncepciou, v ktorej sa mení predstava toho, čo je politická strana a ako funguje. Než vzniklo OĽaNO, politické strany fungovali tak, že ste sa do strany prihlásili, nejakú dobu ste v nej pôsobili, mali ste možnosť na základe princípov vnútrostraníckej demokracie ovplyvňovať dianie v nej, zloženie jej orgánov aj témy, ktoré strana presadzovala a ktorým sa venovala. Ak ste boli dobrí (alebo ste mali kontakty?), mohli ste sa v strane vypracovávať smerom nahor. Vždy ste však do istej miery záviseli od tých dole. Matovič však prišiel s koncepciou volebnej strany. Samotná strana je maličká skupinka ľudí, ktorí stranu ovládajú a profitujú z nej. Na kandidátnu listinu sa dostávajú ľudia, ktorí sú na to prehováraní a ktorí dostávajú od tejto skupinky ľudí príležitosť dobre si zarobiť v parlamente. Ak sa neosvedčia, môžu byť kedykoľvek vymenení. Žiadna vnútrostranícka demokracia, žiadne hlasovanie radových členov o programových tézach či personálnych otázkach. Veď, ani nie je, kto by hlasoval, keďže strana nemá členov, iba nominantov v orgánoch štátnych moci.

Dnes Igor Matovič prerazil ďalšie tabu (či ďalšie dno?). Prišiel s nápadom, že flexibilná v strane nemusí byť len jej nominácia do orgánov formou kandidátnej listiny. Flexibilný môže byť aj jej program. Politické strany od nepamäti fungovali tak, že si vzali určitú oblasť tém, ktoré pre ne boli významné, v nich definovali svoje základné postoje a princípy, a s nimi išli za voličmi a bojovali o ich hlasy. Matovič prichádza s myšlienkou, že strana nemusí mať svoj vlastný program postavený na prioritách vychádzajúcich z vnútrostraníckej diskusie a odsúhlasených na princípoch vnútrostraníckej demokracie. Strana proste spraví „sociologický prieskum“, aby jej ľudia povedali, čo majú jej predstavitelia hovoriť. Bez ohľadu na ich názory, bez ohľadu na ich motivácie, pre ktoré do strany vstúpili. Jednoducho bez akejkoľvek väzby na morálne postoje, priority či svedomie. Matovič akoby hovoril: „Ľudia, poďte na našu stránku a hlasujte v ankete, aby sme vedeli, čo máme hovoriť v parlamente.“.

Lenže, tento princíp je extrémne zradný a špinavý. Matovič totiž hovorí, že mu je jedno, čo presne bude presadzovať, pretože aj tak mení ľudí na kandidátke k jednotlivým voľbám ako špinavé ponožky. Jemu ide len o to, aby OĽaNO bola v parlamente. On, samozrejme, zostáva v pozadí strany a ťahá za nitky. Strana nech je v parlamente, dostane tučnú finančnú podporu od štátu, aby malo úzke vedenie strany postarané o pohodlný život. Poslanci za stranu nech dostávajú od štátu platy a hovoria, čo chcú ľudia počuť (čo budú naozaj robiť je už druhá vec), aby to takto mohlo veselo fungovať ďalej čo najdlhšie. Nie sú podstatné princípy, nie sú podstatné postoje. Dôležité je, aby eseročka zarábala peniaze na zúfalstve voličov. Jediným pretrvávajúcim princípom takejto strany už nie je jej politika, ale jej potreba zotrvať na teplých a dobre platených miestach, možno umne skrytá za všeobecné reči o korupcii, demokracii, slobode a utrpení občanov, čiže za veci, na ktorých sa všetci v krajine zhodnú.

Ale takto demokracia nefunguje, pán Matovič. Toto nie je otvorená a transparentná súťaž názorov, ideí, postojov a morálnych princípov. Toto je bohapusté politické podnikanie. Každá bežná firma funguje tak, že si prieskumami zistí, čo by zákazníci chceli, ponúkne im to a potom na nich tvorí svoj zisk. Toto však v serióznej politike nemá miesto. Politika až doteraz bola o presadzovaní záujmov. O ich vzájomnej konkurencii. Vy prichádzate s tým, že je jedno, aké názory budete presadzovať, hlavne nech ste v parlamente.

Je možné, že časť voličov vaše úskočné a zúfalé správanie neprekukne a zhltne to aj s navijakom. Ale v očiach mysliacich Slovákov ste zrejme práve padli na úplné dno, keď sa zdá, že ste (vraj v snahe bojovať proti korupcii a za práva občanov) rezignovali na demokratický politický systém tohto štátu a obetovali ste aj posledné zvyšky morálky. A to všetko len aby ste sa udržali v parlamente.

Koronavirus. Snažia sa nás Číňania len nedesiť?

11.02.2020

Na úvod tohto článku chcem povedať, že v žiadnom prípade nechcem vyvolávať paniku a panika v tejto chvíli ani nie je na mieste. Zdá sa, že Čína prijíma extrémne opatrenia na ochranu svojich viac »

Matovičove elektronické voľby z ankety. Chceme ich aj ústavné alebo len moderné?

09.02.2020

Igor Matovič v rámci svojej iniciatívy "povedzte mi, čo mám za vás hovoriť v parlamente", pardón, volá sa to tuším "Rozhodni.to", prišiel so skvelou myšlienkou, že by sme konečne mali vstúpiť viac »

Naozaj my rozhodneme?

01.02.2020

Fikcia: Nekonkrétna krajina v blízkej budúcnosti. Z diaľky sa nesie hukot davu z mítingu kontroverznej politickej strany, ktorej preferencie napriek všetkému pomaly stúpajú. Z improvizovaného viac »

Peter Pellegrini

Pellegrini odcestoval do Moskvy, prijme ho nový ruský premiér Mišustin

26.02.2020 08:14

Témou rokovaní majú byť vzťahy medzi SR a Ruskom.

Popolcová streda - sviatok škaredých žien?

Popolcovou stredou sa začína 40 dní pôstu pre kresťanov

26.02.2020 07:12

Hlavným zmyslom Popolcovej stredy je pripomenúť dôležitosť pokánia, prehĺbenia viery a lásky k blížnym.

India / Pakistan / vojak / armáda /

Násilnosti v Naí Dillí si vyžiadali už najmenej 19 životov

26.02.2020 06:18

Nepokoje zapríčinila kontroverzná legislatíva o občianstve.

Jaroslav Vinduška

O živote, spoločnosti, politike, rodine a vzťahoch ... veciach, ktoré by nás mali spájať, ale až pričasto nás rozdeľujú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 18926x
Priemerná čítanosť článkov: 3785x

Autor blogu